05
veebr

Linnupesa

Written by marika. Posted in Kopli LA 100

Anne, Monika ja Kersti

 

LINNUPESA
LII-LII LINNUKE
LAULA MEIE LAPSELE.
LAA-LAA LAULUKE
KOSTA HÄSTI KAUGELE

Igal aastal algab Kopli lasteaias üks lugu, üks muinaslugu. Selle aasta muinasjutu peategelasteks on seitseteist imetoredat ja rõõmsat last. Lugu kestab siin seni, kuni kestab lasteaed.
Üheskoos kasvame, avastame, leiutame, ehitame, rõõmustame ja vahel ka kurvastame.
Me õpime koos ja teineteiselt. Lapsed oskavad juba riidesse end pusida, see võtab küll veel pisut aega, kuid kasvades kasvab ka osavus.
Üle kõige meeldib lastele mängida – mängida nukunurgas ja klotsidega. Vahel õpetaja ei saa aru, et kui on mäng, siis asjadel ongi parem olla põrandal ja kapi all, kui omal kohal. Ja korraga mängida kümne asjaga ongi väga tore. Vahel läheb koristamine usinamalt, kuid see on peale mitmekesist mängu pisut aega nõudev veel.
Väga meeldib lastele meisterdada, joonistada ja maalida. Samuti ootavad väga, mil liikumisõpetaja tuleb, sest alati on Sandral kaasas põnevad vahendid. Tants ja trall võiks saata lapsi terve toreda päeva. Samuti õues avastame ja ehitame ja ronime, sest õues on tore olla.
Ja juba ongi õhtu, et lehvitada ukselt, et kohtuda taas – uuel, põneval ning seiklusi täis päeval, sest igal päeval on meile pakkuda palju uusi üllatusi ja tegemisi.

 

 

 Linnupesa olen ma, mida arvad minust sa.

Ajakapsel püüdis kinni õpetajate,lapsevanemate ja kolleegide mõtted Linnupesast:

 

Linnupesa, need on 2-3-aastased lapsed ning nende õpetajad. Siin on tore, armas, turvaline, vaikne, loominguline – nagu peabki olema üks paik, kus linnupoegadel hea lasteaiateed alustada. Just paras pesa, et pesamuna saaks varsti siit välja vaadata, maailma uudistada.
Linnupesas hoitakse ja hoolitakse, tahetakse ja tegutsetakse. Ja seda teevad kõik! Kas julgeme välja öelda? Jah, see on ju õigupoolest laste teine kodu! Iseseisva elu alusmüür! Liiga pikk on loetelu sellest, mida siis õpitakse. Nimetage parem, mida siin EI õpita. Ja nii polegi üllatus, et siin kasvavad tiivad, siit algab lend.

Linnupesa õpetajad on Kersti Raud, Anne Saar ja õpetajaabi Monika Variksaar.
Õpetaja Kersti. Tore. Kui ta poleks nii tegus ja nooruslik, võiks väita, et ta on siin ametis vanaemana. Sellisena, kelle hoolde kõik lapsed südamerahuga usaldada. Just usaldada! Ei, Kersti pole sugugi rauast, pigem šokolaadipaberist, milles armastus on ühendatud asjalikkusega, tegusus rõõmsameelsusega. Niisugust Kerstit on lausa lust tunda. Parajalt jutukas ka, et vanemad saaksid täpselt teada, kuidas just nende lastel päev lasteaias kulges.

Õpetaja Anne. Vahel Pipi, vahel Mary Poppins – seda just parajal moel. Näitleja, noh. Superstaar, kes suudab anda ja jagada. Päike, kes muudab säravaks ka sombuse ilma. Tulesäde. Energiapomm, vitamiinipomm. Eestvedaja ning kaasamineja. Kes lapsed talle on? Sõbrad muidugi! Kui vaja, pöörab aga Annegi ette oma konkreetse, asjaliku poole. Pööra pealegi, peaasi, et selle taga vilguksid sisemise rõõmu tähed.

Õpetajaabi  Monika. Hästi armas ja suure südamega. Naeratusega. Toob rühma kaasa oma tasakaalukuse, abivalmiduse ja sõbralikkuse – just selle, mida lapsed tõepoolest vajavad.

Vanemate sünnipäevasoovid: Jätkugu naerukilkeid, elutarkust! Hoidke seda maja, et ka saja aasta pärast oleksid siin õnnelikud lapsed ja sama õnnelikud täiskasvanud. Sada miljonit lindu sellesse linnupessa! Toredaid kohtumisi, südant soojendavaid hetki. Püsige ikka need, kes te olete – Tallinna esimene, aga ka parim lasteaed!

 

 

 

Lasteaed annab nõu

JAANUAR
Naudi lapsega veedetud aega!
Lapsele meeldib tegutseda – mängida, joosta, joonistada, õues ümbrust uurida ja nii oma mõtted teoks teha. Lasteaias on hulk mängukaaslasi, võimalus ise mängu alustada, aga ka liituda ühe või teise mängu või tegevusega. Oskus suhelda, soovidest sobival viisil teistele teada anda, on olulise tähtsusega kogu edaspidises elus.
Kodus on lapsel muidugi lihtsam, ta käitub ja suhtleb seal, kõige turvalisemas keskkonnas, hoopis teisti. Partnereid on oluliselt vähem, peab arvestama vaid õdede-vendadega, ema-isa osalevad kodustes tegevustes ja mängudes täiskasvanu kombel suheldes.
Et lasteaiakaaslastega mängides ja tegutsedes oleks lapsel kergem, on hea kodus keerulised suhtlemisolukorrad läbi arutada. Mõelda, milline käitumine on sobiv või sobimatu ja toob pahandusi, mida teha, et koos oleks mõnus. Alati aitavad naer ja huumor – võluvahendid saamaks üle kurvast meeleolust, minemaks mööda pahandustest või lahendada keeruliseks kippuvaid olukordi.
Kui lapsed saaksid valida, siis sooviksid nad lasteaias vaid mängida autode ja nukkudega, ehitada klotsidest ja legodest, õues midagi põnevat välja mõelda. Jällegi on teiste lastega seda teha väga tore, aga koos mängimist ja tegutsemist ootavad lapsed kõige rohkem ka emalt ja isalt. Kodus saab laps olla päris tema ise – ta fantaasia saab vabalt lennata.
Tore, kui ema ja isa lapse lennukate mõtetega kaasa lähevad ja ka ise mängimise põnevasse maailma tunniks-paariks päevas sukelduvad. Koos tegutsedes ilmnevad kõige selgemalt lapse soovid, tema olemus. Jah, lasteaed on väga vajalik, väga arendav ja väga tore, aga mitte miski ei asenda lapse jaoks ema ja isaga huvitavalt koos veedetud aega.
Tea Oll, Kopli lasteaia õppealajuhataja aastatel 2000-2004